Klasa VII Nowe media w sztuce
Temat: Nowe media w sztuce
Rozróżniamy media ( środki wyrazu artystycznego)
Tradycyjne: takie jak – rysunek, malarstwo, rzeźba itd
Nowe media to elektroniczne i cyfrowe środki wyrazu – sztuka komputerowa, sztuka sieci (net art), sztuka wirtualna, cyfrowa, elektroniczna, interaktywna.
Wraz z upływem czasu i rozwojem technologicznym, sztuki plastyczne wzbogaciły się o nowe media – świeże środki wyrazu artystycznego. Pojawiły się między innymi takie dziedziny, jak: wideo‑art, animacja komputerowa, 3D mapping, instalacja artystyczna, performans.
Nie zastąpiły one dawnych, tradycyjnych dziedzin sztuk plastycznych, ale wzbogaciły je.
Dlatego wszystkie dziedziny twórczości artystycznej, które odbierane są poprzez wzrok, zarówno tradycyjne, jak i nowe, nazywamy sztukami wizualnymi.
Obecnie artyści często łączą różne dziedziny sztuki, tworząc sztukę multimedialną.
Sztuka multimedialna służy zatem przekazywaniu pewnej idei artystycznej za pomocą wielu „pośredników”, którymi są różne dziedziny artystyczne
Multimedia to połączenie kilku form przekazu artystycznego, np. dźwięku, obrazu, wideo, tekstu, animacji. Często artyści łączą tradycyjne dziedziny twórczości plastycznej z nowym np. rzeźbę z video. Korzystają także z innych gałęzi sztuki, takich jak taniec, teatr, muzyka, poezja. Sztuka multimedialna dąży do zacierania granic pomiędzy poszczególnymi obrębami sztuki. Wszystkie elementy użyte w dziele muszą być uzasadnione i przyczynić się do osiągnięcia wspólnego efektu. Ważne, by odbiorca postrzegał je jako całość, jako jedno dzieło.
W obszarze sztuki multimedialnej spotkać można dzieła z gatunku wideo‑art (sztuki wideo). To rodzaj sztuki wykorzystujący technikę wideo jako narzędzie (medium) do przekazania myśli artystycznej. Wideo może rejestrować jakieś działanie artysty lub tworzyć nową rzeczywistość, świeże obrazy, które nie powstałyby przy użyciu innych mediów.
MANDALA VARSOVIENSIS wideo-art
Animacja komputerowa
Kolejną dziedziną sztuki w zakresie nowych mediów jest animacja komputerowa. Jest to sztuka animowania (poruszania) nieruchomych obiektów. Animowanie odbywa się przy pomocy programu komputerowego.
Z wideo‑artem oraz animacją komputerową bezpośrednio związany jest wideo‑mapping, określany także jako 3D mapping. Jest to technika polegająca na nałożeniu na obiekt (zazwyczaj budynek) innego obrazu za pomocą nowych technologii – głównie projektora. Obraz (animacja, wideo, wideo‑art) jest ściśle dopasowany do elementu, na którym zostaje wyświetlony. Projekcja zsynchronizowana jest z dźwiękiem, który podkreśla elementy wizualne. W ten sposób powstają nowe jakości wizualne, mające na celu stworzenie iluzji ożywienia i przedstawienia oryginalnego, żywego obrazu.
Najbardziej popularną formą wideo‑mappingu są projekcje na budynkach w przestrzeni miejskiej. Przykładem mogą być prace Tomasza Wlaźlaka. Zapoznaj się z poniższym zdjęciem oraz fragmentem filmu, dokumentującymi wykorzystanie techniki 3D mappingu podczas festiwalu w Koninie.
Zadanie klasowe
3 grupy
Osoby na liście od nr 1 -do 6 – grupa 1,
od nr 7-12- gr 2,
od 13-16 – grupa 3
Każdy uczeń ma maksymalnie 3 dni na wykonanie zadania – wysyła do kolegi albo koleżanki który/a jest kolejna w liście alfabetycznej klasy i do mnie – ja śledzę postęp pracy.
Powstaną 3 dzieła klasowe.Można korzystać z dowolnego programu graficznego, jedynym warunkiem jest to żeby zapisać końcowy efekt pracy w formacie jpg
Jest to zadanie 9 ze s. 59 (Podręcznik)
Stwórzcie wspólnie wirtualne dzieło sztuki. Wybrana osoba przygotowuje pierwszy fragment pracy – np. zdjęcie albo obrazek wykonany w aplikacji graficznej – i zapisuje go w pamięci komputera .
Następnie pocztą elektroniczną przesyła plik do kolejnego uczestnika. Każda osoba, która otrzyma plik, może go dowolnie przekształcić, np. dodać do niego tekst albo rysunek. Po zakończeniu pracy ostatniego ucznia zaprezentujcie gotowe dzieło i podzielcie się swoimi wrażeniami.
Więcej informacji na ten temat ten znajdziecie w podręczniku na str.53-58.
Sztuka Interaktywna i technologia. Prezentacja Galerii Element.
Komentarze
Prześlij komentarz