Klasa IV Barwy podstawowe i pochodne
Barwy podstawowe i pochodne
Cele lekcji
Na dzisiejszej lekcji :
Poznasz barwy podstawowe
Poprawnie wymienisz barwy tworzące barwy pochodne
Zrozumiesz jaką rolę pełnią barwy dopełniające
Powstawanie kolorów pochodnych:
Barwy podstawowe i pochodne
W wielkim zespole barw istnieją trzy barwy podstawowe oraz trzy pochodne. Barwy podstawowe to czerwona, żółta i niebieska.
Ich nazwa wzięła się stąd, że nie można ich uzyskać ze zmieszania farb o jakichkolwiek innych barwach. Ze zmieszania farby czerwonej z żółtą uzyskamy barwę pomarańczową, z połączenia farby czerwonej z niebieską - fioletową, a niebieskiej z żółtą - zieloną. Natomiast po nałożeniu na siebie trzech barw podstawowych uzyskamy barwę czarną.
Barwy pomarańczowa, fioletowa i zielona pochodzą z odpowiedniego zmieszania farb czerwonej, żółtej i niebieskiej. Stąd ich nazwa - pochodne
Barwy neutralne nie wpływają na temperaturę obrazu
Polecenie
https://learningapps.org/watch?v=p73yd7tn301
Barwy dopełniające i złamane
Barwy dopełniające
Już wiesz, że mamy trzy barwy podstawowe: czerwoną, niebieską i żółtą oraz trzy pochodne: pomarańczową, fioletową i zieloną.
Czy wiesz, że barwy, które leżą na przeciw siebie w kole barw mają taką właściwość, że zmieszane ze sobą dają barwę szarawą, czyli wzajemnie dopełniają się do szarości i stąd ich nazwa - barwy dopełniające:
czerwona + zielona,
niebieska + pomarańczowa,
żółta + fioletowa.
Barwy czyste i złamane
Wszystkie barwy podstawowe i pochodne należą do barw czystych. Obrazy namalowane takimi farbami są jasne i pogodne.
Przeciwieństwem barw czystych są barwy złamane. Gdy dodasz do każdej z farb o barwie podstawowej i pochodnej odrobinę farby o barwie dopełniającej ją: do czerwonej odrobinę zieleni, do pomarańczowej odrobinę niebieskiej, do fioletowej - żółtej itd., uzyskasz barwy przygaszone, smutne.
T: Barwy ciepłe i zimne
Barwy ciepłe i zimne
W świecie barw rozróżniamy barwy ciepłe i zimne. Do barw ciepłych zaliczamy czerwoną i pomarańczową oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio. Do barw zimnych - zieloną i niebieską oraz te, które znadjują się najbliżej. Barwy ciepłe działają na ogół pobudzająco, a czasem nawet niepokojąco, podczas gdy barwy chłodne uspokajają i koją.
Gama kolorystyczna
Gama barwna
Wąska gama barwna To znaczy, że do każdego z nich użyto barw jakby trochę do siebie podobnych, leżących w kole barw w pobliżu siebie.
O szerokiej gamie barwnej mówimy wówczas, gdy na jednym obrazie spotykają się barwy zupełnie odmienne, w kole barw bardzo od siebie oddalone, a zatem różniące się także i temperaturą, np. zieleń, czerwień, pomarańczowa, niebieska i inne. W takich obrazach kontrasty barwne muszą być silniejsze.
Ciepła gama barwna
Zimna gama barwna
Praca plastyczna do wykonania
( obowiązkowa, na ocenę)
Wykonaj pracę plastyczną ( temat dowolny) używając tylko barw podstawowych i pochodnych.
Jeśli potrzebujesz inspiracji spójrz na poniższe prace.
Komentarze
Prześlij komentarz